vzz
08 مرداد 1401 - 16:04

توافق چهار کشور عربی منطقه برای افزایش مبادلات تجاری و زراعی

وزرای کشاورزی چهار کشور عراق، اردن ، سوریه و لبنان با برگزاری نشستی در بیروت درباره افزایش مبادلات تجاری و زراعی توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سانا (خبرگزاری رسمی سوریه)، روز گذشته (جمعه) نشستی میان وزرای کشاورزی چهار کشور عراق، اردن، سوریه و لبنان در بیروت انجام شد.

خبرگزاری مهردر این نشست چهار جانبه این کشورها درباره افزایش مبادلات تجاری از طریق راه اندازی شرکتی برای فروش تولید زراعی به توافق رسیدند.

وزاری کشاورزی چهار کشور اردن ، عراق ، سوریه و لبنان در جریان گفتگوهای مشترک چهارجانبه بر لزوم تقویت همکاری ها در راستای مواجهه با بحران حاکم بر بازارهای غذایی در جهان و منطقه تاکید ورزیدند.

در جریان رایزنی های مقامات این چهار کشور درباره مسائل ترانزیت کالا و محصولات، حمل و نقل و تسهیلات گمرکی نیز توافقاتی صورت گرفت.

همچنین مقرر شد که در ماه سپتامبر آینده نشست دیگر میان اردن، عراق، سوریه و لبنان در راستای تقویت این همکاری ها برگزار شود.

گفتنی است در ماه‌های اخیر پس از جنگ اوکراین بازارهای کشاورزی و غذایی در جهان شاهد معضلات متعددی بوده است. کمبود گندم در بازارهای جهانی یکی از این معضلات اساسی که اخیرا قدرت های بین المللی را به برگزاری نشست وا داشته است. در همین راستا کشورهای منطقه خاورمیانه تلاش دارند با تقویت همکاری های چند جانبه از وقوع بحران های غذایی در کشور خودشان جلوگیری کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 499292