vzz
10 مرداد 1401 - 14:13

دیدار فرستاده آمریکایی در لبنان با میشل عون درباره مرزبندی دریایی

فرستاده آمریکا در پرونده مرزبندی لبنان و رژیم صهیونیستی که به بیروت سفر کرده به دیدار میشل عون رفت.

- اخبار بین الملل -به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «آموس هوکستاین» فرستاده آمریکایی که نقش میانجی را در پرونده مناقشه مرزی لبنان و فلسطین اشغالی ایفا می کند امروز در ادامه دیدارهای خود با مقامات لبنانی، به همراه «دوروتی شیا» سفیر ایالات متحده در بیروت به کاخ ریاست جمهوری لبنان رفت تا دیداری با «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان داشته باشد.

خبرگزاری تسنیمفرستاده آمریکایی بعد از بازگشت از کاخ ریاست جمهوری لبنان اعلام کرد، من نسبت به دستیابی به توافق (در پرونده مناقشه مرزی لبنان و فلسطین اشغالی) در هفته های آینده بسیار خوشبین هستم.

رئیس جمهور لبنان همچنین امروز به همراه «نبیه بری» رئیس پارلمان و «نجیب میقاتی» نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت جدید در مراسم هفتاد و هفتمین سالگرد تأسیس ارتش لبنان شرکت کرد.

میشل عون در مراسم هفتاد و هفتمین سالگرد تاسیس ارتش لبنان اعلام کرد:« تلاش می‌کنیم از همه کشمکش‌ها در منطقه فاصله بگیریم و آرامش و ثبات را در مرز‌های جنوبی خودمان برقرار کنیم».

وی در ادامه افزود:« ما بر حقوق لبنان در آب‌های سرزمینی و همچنین بهره مندی این کشور از ثروت‌های طبیعی اش تاکید می کنیم و این‌ها حقوقی است که نمی‌توان درباره آن‌ها تحت هیچ عنوانی مسامحه کرد. هدف از مذاکرات فعلی برای ترسیم مرز‌های دریایی با فرستاده آمریکا به لبنان ، رسیدن به توافقی است که حقوق ما را حفظ می‌کند».

نبیه بری: هرگز از حقوق دریایی لبنان عقب نشینی نخواهیم کرد

نبیه بری: هرگز از حقوق دریایی لبنان عقب نشینی نخواهیم کردوزیر انرژی لبنان به میانجی آمریکایی: اگر ایران پیشنهاد رسمی بدهد، می‌پذیریم

وزیر انرژی لبنان به میانجی آمریکایی: اگر ایران پیشنهاد رسمی بدهد، می‌پذیریممیشل عون در خصوص تشکیل دولت لبنان نیز اعلام کرد:« برای ایجاد شرایط مناسب به منظور انتخاب رئیس جمهور جدید کشور تلاش خواهم کرد. تشکیل نشدن کابینه ، باعث تشدید بحران مالی و اقتصادی می‌شود که کشور با آن مواجه است.امیدواریم که دولت هرچه زودتر تشکیل شود ».

میشل عون همچنین تاکید کرد:« امیدوارم که روند انتخاب رئیس جمهور جدید نیز مانند روند تشکیل دولت طول نکشد. من برای رئیس جمهور جدید شرایط لازم را برای انجام اقدامات لازم در مسیر سخت اصلاحاتی که شروع کردیم، فراهم خواهم کرد».

«آموس هوکستاین» فرستاده آمریکایی ( که نقش میانجی را در پرونده مناقشه مرزی بین لبنان و فلسطین اشغالی ایفا می کند) روز یکشنبه از طریق خاک یونان وارد بیروت پایتخت لبنان شد.

این در حالی است که «ولید فیاض» وزیر انرژی در دولت پیشبرد امور لبنان اعلام کرد که «آموس هوکستاین» پیشنهاد جدیدی به مقامات لبنانی داده و هوکستاین ادعا کرده که این طرح مثبت است . همچنین وی هرگونه شایعاتی مبنی بر حفاری مشترک بین لبنان و رژیم موقت صهیونیستی را تکذیب کرد.

منابع مسئول لبنانی نیز هشدار دادند که نباید نسبت به وعده‌های آمریکا و میانجی آن در پرونده مناقشه مرزی امیدوار و خوشبین بود؛ چراکه روش مذاکره در این پرونده بارها آزموده شده و نتیجه‌ای نداشته است، بنابراین می‌توان گفت که در مرحله فعلی نیز آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به‌دنبال مانور دادن و خریدن زمان هستند؛ به‌ویژه در شرایطی که سید حسن نصرالله صراحتاً اسرائیلی‌ها را تهدید به مقابله نظامی کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 512447